Kas ir ģeotelpiskā tehnoloģija?

Vispārējs termins mūsdienu rīkiem, kas kartē un analizē zemi un lielāko daļu uz tās esošo lietu. Ģeotelpiskās tehnoloģijas gūst milzīgus panākumus. Šīs tehnoloģijas palīdz mums izprast telpas, pārraudzīt izmaiņas un modeļus ainavās, pilsētās un pat sabiedrībā.
Tātad, kas ir ģeotelpiskā tehnoloģija?

Ko nozīmē ”ģeotelpisks” ?

Lai saprastu, kas ir ģeotelpiskās tehnoloģijas, mums jāsāk ar vārda “ģeotelpisks” izpratni. Vienkārši izsakoties, ģeotelpiskais attiecas uz atrašanās vietai raksturīgiem datiem. Ģeotelpiskā informācija attiecas uz zemes virsmas objektiem un to ģeogrāfiskajām atrašanās vietām.

Tātad, runājot par ģeotelpisko nozīmi, tas tiešām ir jebkas, kas saistīts ar atrašanās vietu.

Kas ir ģeotelpiskie dati?

Ģeotelpiskie dati ir jebkuri dati, kuriem ir ģeogrāfiska sastāvdaļa. Dati var aprakstīt iezīmes, objektus vai pat notikumus, kuriem ir noteikta atrašanās vieta. Ģeotelpiskie dati apvienos informāciju par objekta atrašanās vietu un tā atribūtiem. Atrašanās vietas informācija var būt dinamiska vai statiska.

Šādus datus var savākt dažādos veidos. Izmantojot tālizpētes medodi, ģeotelpiskos datus var savākt bez atrašanās tiešā tuvumā. Piemēram, milzīgu informācijas apjomu var savākt, izmantojot bezpilota lidaparātus, kas padara šīs informācijas vākšanu ātru un efektīvu.

Ģeotelpisko datu piemēri

Datu vākšanai var izmantot ģeotelpiskās tehnoloģijas, taču šī informācija tiek attēlota dažādos veidos atkarībā no izvēlētās tehnoloģijas. Šeit ir daži dažādu ģeotelpisko datu veidu piemēri:

• Punktu mākoņa dati

Izmantojot tālizpēti, lāzerskeneri kā mūsu ZEB savā vidē savāc milzīgu daudzumu sīku punktu. Visus šos punktus kopā sauc par punktu mākoni. Katram punktam ir atrašanās vietas koordinātas, un punktu kopu var interpretēt, lai izveidotu apgabala vai objekta 3D modeli. Uzziniet vairāk mūsu rakstā par punktu mākoņiem.

• Vektori

Vektori sastāv no punktiem, līnijām un daudzstūriem. Katram punktam ir koordinātas, bet līnijas un daudzstūri tiek veidoti tos savienojot. Šie elementi atspoguļo reālās pasaules iezīmes jebkurā noteiktā vidē. Katram objektam būs teksta vai skaitliskie atribūti, lai tos aprakstītu.

• Satelīta attēli

Augstas izšķirtspējas satelītattēli arī ir ģeotelpisko datu veids. Satelīti var palīdzēt redzēt mūsu pasauli no attāluma, parādot mums daudz plašāku priekšstatu.

• Tautas skaitīšanas dati

Ja skaitīšanas dati ir saistīti ar ģeogrāfisko apgabalu, tie arī kļūst par ģeotelpisko datu veidu. Piemēram, pilsētu plānotāji izmantos tautas skaitīšanas datus, lai plānotu, kur viņi varētu būvēt jaunus ceļus, skolas vai slimnīcas.

Kurš izmanto ģeotelpiskos datus?

Ģeotelpiskajiem datiem ir daudz lietojumu, kas nozīmē, ka tos izmanto ļoti dažādas grupas, uzņēmumi un cilvēki.
Daži nozaru piemēri ir:

  • Militārā

  • Izlūkošanas aģentūras

  • Mazumtirdzniecības

  • Jūrniecības

  • Veselības aprūpes

  • Finanšu

  • Aeronavigācijas

  • Loģistikas un transportēšanas

  • Šos datus var izmantot analīzei, modelēšanai, simulācijai un citiem mērķiem. Ģeogrāfiskā informācija ir plaša un bagātīga, tā var būt patiešām spēcīga, ja to izmanto efektīvi.

Tālizpēte

LiDAR (attālumu noteikšana, izmantojot gaismas staru) ir populāra metode telpisko datu vākšanai, izmantojot tālizpēti. Plašāku informāciju par šo lāzerskenēšanas veidu un tā darbību varat uzzināt mūsu rakstā: Kas ir LiDAR?

GNSS

Globālā Navigācijas Satelītu sistēmas (GNSS -ietver GPS, GALILEO, GLONASS, Beidou) ir ģeotelpiskās tehnoloģijas veids, par kuru lielākā daļa cilvēku ir dzirdējuši un ir izmantojuši tās. GNSS datus iegūst no satelītiem un tos visā pasaulē izmanto navigācijai un ģeogrāfiskās atrašanās vietas noteikšanai. Globālās Navigācijas Satelītu sistēmas pilnībā darbojas kopš 1993. gada (GPS). Visos mūsdienu viedtālruņos ir GNSS, lai jūs, reālā laikā, varētu redzēt savu atrašanās vietu.

ĢIS

Ģeogrāfiskās informācijas sistēmas (ĢIS) apvieno kartes ar citas aprakstošas ​​informācijas datu bāzi. Ģeogrāfiskās informācijas sistēmas ļauj pārvaldīt un analizēt atrašanās vietas informāciju. Šāda veida telpiskā analīze ir sniegusi tik daudz ieskatu, ka tā ir patiešām mainījusi pasaules darbību.

Bāzes karti var slāņot ar citiem datu avotiem, lai izveidotu jaudīgu vizualizāciju. ĢIS informācija var ietvert tādas lietas kā satelītattēlus, aerofotografēšanu, punktu mākoņus vai vektordatus. Visa šī informācija tiek apvienota digitālā programmatūrā.

Tā kā tādas interneta kartēšanas tehnoloģijas kā Google Earth un Microsoft Virtual Earth kļūst pieejamākas, vidusmēra cilvēkam ir daudz vieglāk vizualizēt datus no ģeogrāfiskās informācijas sistēmas.

Kāpēc ģeotelpiskās tehnoloģijas ir svarīgas?

Ģeotelpiskā tehnoloģija ļauj apkopot ģeotelpisko informāciju, un šī datu vākšana ir ārkārtīgi vērtīga. Tas ir svarīgi, jo tas var mūs informēt par daudzām dažādām lietām. Ģeotelpisko datu zinātnei ir tik daudz pielietojumu, sākot no valsts drošības uzlabošanas līdz pilsētplānošanai, bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai, humānās palīdzības sniegšanai un pat mežu ugunsgrēku dzēšanai. Lai iegūtu plašāku informāciju, skatiet detalizēku rakstu par to, kāpēc ģeotelpiskā informācija ir tik svarīga.

Kur tiek izmantota ģeotelpiskā analīze?

Īsāk sakot, ģeotelpiskā analīze skar katru mūsu dzīves aspektu. To izmanto zinātnieki, lēmumu pieņēmēji, dabas aizsardzības speciālisti, valdības, pilsētplānotāji, uzņēmumi, veselības aprūpes speciālisti un daudzi citi.

Ģeotelpiskā informācija bieži tiek izmantota pētniecībai un attīstībai. To var izmantot modelēšanā un simulācijās, kas var sniegt informāciju par turpmākiem lēmumiem. Tas sniedz cilvēkiem iespēju izveidot virtuālu pasauli, ko var pārbaudīt un simulēt, lai izmērītu efektus, tādējādi, lēmumus var pieņemt drošāk. Ģeotelpiskā analīze bagātina mūsu izpratni par apkārtējo pasauli un ir pavērusi daudz jaunu iespēju.

Telefons

+371 67334166

Darba laiks

P – Pk 9:00 – 17:00

Telefons

+371 67334166

Darba laiks

P – Pk 9:00 – 17:00